2010. június 29., kedd

Az alázat (3., befejezö rész)

Szri Szwámi Vishwananda így folytatja: "Az elsö a három rabló közül azt javasolta, hogy öljék meg az embert. Ez a Tamsic. Ezt a fajta hozzáállást gyakran tapasztalhatjuk a világban. Tudjátok, hogy az emberek hogy gondolkodnak és sokszor hogy reagálnak; nagyon gyakran állat módjára.
A második minöség a Rajasic. A második rabló az mondja: 'Kötözzük meg és a vadállatok majd elintézik.' Ez a viselkedési mód a világ legtöbb emberére érvényes: ha például az idö engedi és kedvük tartja, akkor imádkoznak, de különben élvezik az életet, aszerint, hogy mikor mire van szükségük. Igazából akkor imádkoznak, ha gondjuk van, ha valamit kérni akarnak Istentöl. Akkor tudják azt mondani, hogy ' Oh, Istenem, kérlek segíts!'
És a harmadik minöség a Sattvic. Ez azt jelenti, hogy az elme (mind) mindig össze van kötve Istennel, az ember ekkor Istenben gyugszik. Imája pedig tiszta és önzetlen. Elméje tiszta, nem ítélkezik. Egy ilyen emberben nem ébred harag és nem mérgelödik. Úgy, mint ahogy a Gita-ban meg van írva: Ha ENGEM el akarsz érni, meg kell válnod úgy a Jótól, mint a Rossztól. Nem csak a Gita, de a Biblia is ezt mondja: Ha Isten Birodalmába akarsz jutni, úgy a Jótól, mitn a Rossztól meg kell válnod. - ezek Jézus szavai. És ez így van, ha ezt a két minöséget el tudod engedni, ezt azt jelenti, hogy el fogod érni Istent."

2010. június 28., hétfő

Az alázat (2.rész)

Szri Szwámi Vishwananda eképp folytatja beszédét: "Itt vagy egy kérdés, így hangzik: 'Milyen fajta tapasztalatokon kell egy léleknek keresztülmennie ahhoz, hogy megszabaduljon?' A válaszom az volt, hogy: 'Minden tapasztalaton, mert mindent meg kell tapasztalnia egy léleknek. Van egy szép történet, amit szívesen elmesélek. Már egyszer elmondtam. Egy férfiröl szól, egy üzletemberröl. Hazafelé tartott a falujába, amikor három rabló megtámadta. Megtámadták öt és mindenét elvették. Ezután az elsö így szólt: 'Öljük meg!' A második azt mondta: 'Nem, ne öljük meg, hanem kötözzük meg és a vadállatok majd elintézik.'
A harmadik erre így válaszolt: 'Engedjük szabadon, hisz már úgyis elvettük mindenét.' Így tanakodtak egy darabig, míg azután úgy döntöttek, hogy megkötözik és sorsát a vadállatokra bízzák. Amikor a rablók elmentek, a harmadik még odalépett hozzá, adott neki egy kést és azt mondta: 'Szabadítsd ki magad és menj haza.' Az üzletember egy darabig nem szólt, majd azután ezt mondta: 'Gyere te is velem! Te egy jó ember vagy. Neked nincs szükséged a másik kettö társaságára.' De a rabló így felelt: 'Nem, mert ahová te mész, én oda nem mehetek veled.' Ez a három tulajdonság (minöség), amit a három rabló képvisel, ezek az emberben lévö Rajasic, Tamsic és Sattvic tulajdonságok. Ám ahhoz, hogy Istent elérhessük, e három tulajdonságon felül kell kerekednünk, meg kell tölük válnunk. Mert tudjátok, ez a három aspektus felelös az életünkben felmerülö összes tulajdonságért. Addig, amíg bennünk van ez a három tulajdonság és ezekhez ragaszkodunk, addig a megvilágosodás, ill. megvalósulás még nagyon messze van. Csak az, aki megszabadul ettöl a három tulajdonságtól, és azokon képes felülkerekedni, csak az fogja Istent megvalósítani."

2010. június 24., csütörtök

Sri Swami Vishwananda Satsang Rap (Electronic Pop)


Ez a video Szri Szwámi Vishwananda születésnapjára készült. Részletek Szwámi tanításaiból, amik végsösoron mindig a szeretetröl szólnak. Szavait háttérzene kíséri. Hallgasd meg!

Az alázat (1. rész)

"Szri Szwámi Vishwananda, Mi a következö mondat jelentése: 'Az utolsókból lesznek az elsök és az elsök lesznek az utolsók'?" hangzott el ez a kérdés egy Satsang alkalmával. "Világos, nem?" válaszolja Szri Szwámi Vishwananda. "Látjátok, a spirituális úton vannak bizonyos tulajdonságok, amiket ki kell fejleszteni magatokban. És melyek ezek? Alázat és szerénység. Nagyon gyakran az emberek, akik a spirituális úton vannak, mindig a legelsök szeretnének lenni, függetlenül vallási hovatartozásuktól. Pedig a Szent Írások kimondják: 'Ha el akarod érni Istent, még a száraz füszálnál is alázatosabbá kell hogy válj.' Nos, milyen egy száraz füszál? Meghajlott, legörbült. De még ennél is szerényebbé kell válni, ha Istenmegvalósulásra törekszünk. Ezt akarta Krisztus kifejezni, amikor azt mondta, hogy: 'Az utolsókból lesznek az elsök és az elsök lesznek az utolsók.', mert a spirituális ösvényen bizony gyakran gondolja azt valaki, magáról, hogy ö a legjobb. A világban mindig az hiszik az emberek, hogy ök a legjobbak. De egyet tudnotok kell: Mindig lesz valaki, aki nálad is jobb és csak akkor fogsz mindenböl tanulni, ha alázatossá válsz. Ameddig az emberben ott rejlik ez a büszkeség, legyen az spirituális büszkeség, vagy a világ felé irányuló büszkeség, addig az ember mindig azt hiszi magáról, hogy ö a legjobb. De valójában ö lesz az utolsó, mert a büszkesége nem vezet sehová. Tudjátok így van ez, ha azt hiszi magáról valaki, hogy ö olyan nagyszerü és mindenkinél nagyobb. Csak az, akiben a szerénység uralkodik, az lesz az elsö. És amikor ez így van, az illetö nem hangoztatja, hogy: 'Én vagyok az elsö, én vagyok az utolsó' , vagy ehhez hasonlók. Nem, mert egy ilyen ember nyugodt és hallgat.
Úgyanúgy mint ahogy egy úriember sem mondja soha magáról, hogy ö egy úrimeber. Hány úriember mondja azt magáról, hogy ö az? Egy sem! Úgyanígy nem fogod soha azt mondani magadról, hogy nagyszerü vagy. Ha ezt csak gondolod magadról, már az is büszkeséget jelent."

2010. június 22., kedd

Mi az én utam?

"Szeretett Guruji", fordul egy tanítvány Szri Szwámi Vishwananda-hoz, " olyan sok út létezik, ami a megvilágosodáshoz vezet. Honnan tudhatom, hogy melyik az én tudati szintemnek megfelelö leghatékonyabb út?" "Hát bizony ehhez az intuiciódra (megérzésedre) kell hallgatnod." - kezdi Szri Szwámi Vishwananda a válaszzal. "És bízzál meg az intuiciódban, abban amit a szívedben érzel, bármi legyen is az. Ha azt mondja neked az érzésed, hogy kövess egy bizonyos utat, akkor kövesd azt az utat. Az az út fog téged elvezetni célodhoz. De ha mondjuk, választasz egy utat és az út során nehézségek merülnek fel, feladod, elveszíted a hitedet, hogyan mondjam, ha nehéznek találod az utat. Soha senki nem mondta, hogy a spirituális út könnyü lenne. Tudod, nehéz egy spirituális életet vezetni. Nem olyan könnyü mint a világban, de könnyü annak, aki tudatosságra törekszik. Hisz a tudatosság utja nem az elmén keresztül, hanem a szíven keresztül valósítható meg. Amíg tehát valaki az útját az elmén keresztül szemléli, mindig kétségek fognak felmerülni. Mindig lesznek olyan dolgok, amik megpróbálják a keresöt letéríteni a spirituális útjáról. De ha az illetö a szívével néz és követi az intuicióját és hallgat arra, amit belül érez, akkor elég erös lesz ahhoz, hogy kövesse a kiválasztott utat. Bármit is érez valaki, az mindig helyes. Ezért fontos, hogy az ember kövesse az intuicióját."

2010. június 21., hétfő

Az imádság (2. rész)

Szri Szwámi Vishwananda így folytatja az imádsággal kapcsolatban:
"Így tanít egy Mester, hogy hogyan kell imádkozni. Ez az elsö lépés. Ahogy egy kisbabának fogják a kezét és mutatják neki, hogy hogyan tanuljon járni.
Az imádság után következik a meditáció, a koncentráció és a jóga, míg egy napon magatok is képesek vagytok önállóan járni. Lehet, hogy ez egy életen át tart, de lehet hogy több életen át.
De mindenhez szükség van az alapokra. Úgy mint a házépítésnél, ott sem lehet a tetövel kezdeni, mert nem állna meg a ház. Mit gondoltok, hogyan lenne képes egy nagy ház magát megtartani? Elöször meg kell építeni a ház alapjait, nem igaz? És a kifelé irányuló imádság, ez az igazi alap, amire azután lehet építeni. Ezt akkor érthetjük meg igazán, ha megnézzük, hogy hogyan kezdjük el spirituális utunkat. A spirituális út kezdetén az ember elöször mindig keres. És miböl áll ez a keresés? Elkezdesz keresni, könyveket olvasni, azután kapsz egy mantrát és elkezded a mantrát gyakorolni. Megtanulsz bizonyos imákat is. Elkezdesz imádkozni és rituálokat végzel. S így haladsz elöre a megvilágosodás létráján, míg el nem éred az élet célját. Míg el nem éred azt a célt, hogy magad is Mesterré válsz. S ezután már nem lesz szükség többé az imádságra. Ezért, amikor egy Mester imádkozik, azzal azt a célt szolgálja, hogy megmutassa az embereknek, milyen fontos, hogy meglegyenek az alapjai."

2010. június 19., szombat

Add fel identitásodat

"Az inkarnációd célját akkor fogod elérni, ha teljesen átadod tested, elméd és lelked Istennek. Add fel identitásodat. Engedd el ezt az 'Én'-t, ezt az egoizmust, ami csak kifelé irányul. Ha feladod az identitásodat, Isten meg fogja mutatni magát neked. Látni fogod a Legvégsöt és érezni fogod ezt az áldásos boldogságot."

2010. június 18., péntek

Az imádság (1. rész)

Szri Szwámi Vishwananda egy Satsang során alábbi kérdésre válaszol: "Szeretett Szwámiji, miért imádkozik egy Mester? Azért imádkozzunk, hogy kapcsolatba kerüljünk Istennel, hogy túllépjünk a dualitás korlátain, hogy eggyé váljunk Istennel? A saját Gurunkhoz is imádkozzunk? Miért imádkozik a Mester? Értünk imádkozik? Azért imádkozik, hogy megmutassa nekünk az utat? S, hogyan imádkozzunk?"
Szri Szwámi Vishwananda válasza:
"Ez a kérdést valóban szeretem. Már korábban is kérdezték tölem, hogy kell-e nekem imádkozni... Valójában nem, nem kell imádkoznom. Tudnotok kell, hogy egy Mesternek nincs szüksége arra, hogy imádkozzon. Még ha emberek írnak is nekem és én azt válaszolom nekik: 'Ne aggódj, imádkozni fogok érted.' Emlékeztek, hogy nemrégiben azt mondtam, hogy 'Egy anya mindent meghall!' Számára minden olyan mint egy ima, ami azonnal el jut hozzá.
Minden imádság.
Minden cselekedet, amit valaki tesz, egyben Istenhez szóló imádság is.
Nem arról van szó, hogy az ember leül és imádkozik. Persze, egy Mester megteszi ezt, hogy tanítsa az embereket arra, hogy.....
Tudjátok, amikor óvodába jártok, azt kell tanulnotok, amit az óvodában tanítanak. Amikor a következö szintre juttok és az általános iskolába kerültök, elöször az alsó tagozatba, ott már többet tanultok mint elötte az óvodában. Azután következik az általános iskola felsö tagozata, ahol még többet tanultok, mint az alsó tagozatban. És ez így megy tovább, amíg mesterré nem váltok. Ha pedig valamiben elértétek a mesterfokozatot, akkor mesteri módon oldotok meg mindent. Nincs már többé szerepe, hogy a Mesterek imádkoznak-e vagy sem, mert tudnotok kell, hogy egy Mester számára minden tett Istenhez szóló imát jelent."

2010. június 16., szerda

A gondolkodásról

"Guruji, Yogananda azt mondta, hogy a környezetünk hatása erösebb, mint az akaratunk" - idézte egy tanítvány Yoganandát és egyben ezzel a kérdéssel fordult egy Satsang alkalmával Szri Szwámi Vishwananda-hoz.
"Valóban, ez így van", válaszolta Szwámi Vishwananda, "mert amikor arra figyeltek, hogy milyen a környezetetetek, elkezdtek aggódni. Figyeljétek meg, hogy változik elmétek állapota, hogyan változnak a gondolatok, amikor arra figyeltek, hogy mások mit gondolnak rólatok. Ez mindig megzavarja a belsö nyugalmat. Ezáltal sohasem vagy önmagad, mert mindig azt fontolgatod, hogyan járj a másik kedvébe és hogyan nyerd meg mások tetszését.
A kérdés az:
"Mit tehetünk annak érdekében, hogy erösítsük képességeinket, gondoljunk jó tulajdonságainkra, nem törödve a fennálló külsö körülményekkel sem most, sem pedig a következö életünkben, amikor gyermekként újra kell kezdenünk?
Egy dolognak a tudatában kell hogy legyetek: egyedülálló, egyszeri, individuális személyiség vagy. S amikor elkezdesz magadért (magadra) gondolni, persze hogy a környezeted ellened fog fordulni. Ezért, mindig azon leszel, hogy szivességet tégy az embereknek, hogy elégedettek legyenek veled. De meddig fog ez tartani? Mert az elítélés kívülröl mindig meglesz, mert mindenki más szemszögböl nézi a dolgokat.
Tegyük fel például, hogy a társadalomban mindenki ugyanúgy gondolkodik, rendben? Akkor pedig békesség lesz, megértés, öröm és boldogság fog uralkodni. Tudjátok, egy közösségben ez a fajta gondolkodás másképp müködik és nagyon nehéz, ha valaki a közösségen belül megpróbál ebböl kioldódni. Másfelöl viszont, ha a spirituális úton vagytok, ismeritek a célotokat és tudjátok, hogy mit akartok elérni, tehát ne zavarjon az, hogy mit gondolnak mások. Mert nem a gondolkodásról van szó, hanem arról, amit a szívetek érez. Tehát, ha képessek vagytok a szívetekre hallgatni, ez segíteni fog benneteket a következö életben is, amikor ismét újra kezditek az életet. Amennyiben vissza szeretnétek jönni egy újabb életbe, mert nekem úgy tünik, hogy már beprogramoztátok magatoknak a követlezö életet - így van még hát mit tenni, nem igaz?"

2010. június 11., péntek

Mindannyien keresünk valamit

Mindannyian keresünk valamit, mindannyiunkban ott van a vágy. Amikor pedig megkaptuk, valami újabb után vágyunk. Hogy miért nem érnek soha véget a vágyak? Mert a szívnek a vágya a legfontosabb és ezt a vágyat fejjel nem lehet megérteni. Amikor a szeretetröl beszélünk, mindannyiunknak van egy elképzelése arról, hogy milyen a szeretet. Azt mondjuk magunkban, "Igen, a szeretet ilyen és ilyen és ilyen." De amikor igazából megtapasztalod a szeretetet, akkor többé már nem beszélsz róla."

2010. június 10., csütörtök

Önátadás

"Nagyon sokszor korlátot szabunk Istennek. Ö elfogadja ezt! De tudd: a megszabaduláshoz, az önmegvalósuláshoz teljesen át kell adnod magad és mindent el kell tudni fogadni, ahogy ezt a szentek is tették. Semmi sem volt képes feltartóztatni öket. "

Assisi Szent Ferenc imája:
"Uram, tégy engem békéd eszközévé...

"Uram, tégy engem békéd eszközévé!
Hogy szeressek ott, ahol gyülölnek,
Hogy megbocsássak ott, ahol megbántanak,
Hogy összekössek, ahol széthúzás van,
Hogy reménységet keltsek, ahol kétségbeesés kínoz,
Hogy fényt gyújtsak, ahol sötétség uralkodik,
Hogy örömöt hozzak oda, ahol gond tanyázik.
Ó, Uram, segíts meg, hogy törekedjem,
Nem arra, hogy megvigasztaljanak,
Hanem, hogy én megvigasztaljak,
Nem arra, hogy szeressenek,hanem arra, hogy szeressek.
Mert aki így ad, az kapni fog,
Aki elveszíti magát, az talál,
Aki megbocsát, annak megbocsátanak,
Aki meghal, az fölébred az örök életre."

2010. június 9., szerda

Pozitívnak kell lenned


"Az emberek nagyon gyakran azt csinálják, hogy mindenkihez odamennek és a saját negatív gondolataikat osztják meg másokkal. Mi történik ilyenkor? Beszédükkel megmérkezik a másik embert. Mint hogy a spirituális úton vagy, pozitívnak kell lenned."

2010. június 8., kedd

Istenhez imádkozva

"Ahhoz, hogy érezhessük az Isteni Szeretetet, sok akadályt kell leküzdeni. Az emberek azt hiszik, ha Istent szeretik, akkor valaki tölük különállót szeretnek. Amikor imádkoztok, imátok kifelé irányul, pedig nem szabad Istent magatoktól különválasztani. Próbálj meg mindig imádkozni. Mindegy, hogy mi az imád. Amikor Istenhez szólsz, beszélj a benned lévö Igaz Önvalódhoz. Tedd ezt tiszta szívböl."

2010. június 2., szerda

Fogjuk meg egymás kezét!



Kedves Olvasó!

Az alábbiakban angol és német nyelven tájékozódhatsz a Springen-i Centrum történetéröl és jelenlegi helyzetéröl. Amennyiben a tájékoztatót magyar nyelven szeretnéd olvasni, írj az alábbi E-Mail címre, szívesen küldök egy magyar nyelvü összefoglalót. Címem:
marthaboehm@gmx.net

Kattins ide:

http://www.bhaktimarga.org/newsletter/newsletter_lets_all_join_hands_may2010.htm
http://www.centerspringen.org/paypal/