2019. március 2., szombat

Shivaratri

Shivaratri Ünnepére az idén március 4.-5.-e éjszakáján kerül sor. Èrdemes ezt az éjszakát átvirrasztani, meditálni, kontemplálni.

A hindu istenségek világában a Legvégső egyik igen jelentős megnyilvánulási formája Shiva. Nevének jelentése "A Jóságos" vagy "az Áldásos". Míg a hinduizmusban a formanélküli Brahman Vishnu alakjában újra meg újra testet ölt és számos manifesztációként megjelenik, addig Shiva kizárólag a nem formát öltött istenség. Shiva feladata a hindu háromság (Trimurti) szerint a pusztítás, míg Brahma a Teremtő és Vishnu a Világegyetem Fenntartója. Shiva mint pusztító a világ mulandóságára utal. Minden, ami teremtődött, az mulandó! Úgyanúgy mint női oldala, Káli, ő maga Kala, az idő, ami mindent létrehoz és könyörtelenül azután mindent ismét elpusztít. De Ő, aki végül Formanélküli, magában hordozza Isten valamennyi megnyilvánulási formáját, s ezért tekintik Őt a hívők a üdvözítőjüknek. Nilakhanta alakjában például megmenti a világot a pusztulástól, amikor a misztikus őstenger mérgét kiissza.  



Bár Shivának számos képi illetve szobor alakjában létezik megjelenési formája, a hivők mindig a tudatában vannak, hogy Shiva formanélküli. A tisztelet középpontjában legtöbbször egy Linga vagy valamelyik attributja, így például a háromágú szigony áll. Lingam szószerint azt jelenti, hogy "jel". Indiában a Lingám tisztelete már ősidők óta elterjedt és mai napig is a Lingámban tisztelik Őt.  A Lingamot a Mindenható legtisztább jelképének tekintik.
A természetben gyakran spontán keletkeznek Lingámok, melyeket a hívők ugyanúgy tisztelnek. Ennek egyik ismert példája a Himalayában található Armanath-ban egy jégbarlangban, ahol a jéglingam rendszerességgel növekvő Hold idején nő és a fogyó Hold idején kisebb lesz. Ime egy felvétel:


Bhagavad Gita tanfolyam március 15.-16., Bhajan koncert és Szatszang március 18.


Bhagavad Gita tanfolyam:

A Bhakti Marga Academy és a magyarországi Bhakti Marga közösség szervezésében Szvámi Anashuyananda első alkalommal tart Budapesten Bhagavad Gita tanfolyamot, melynek alapjául Mestere, Paramahamsza Vishwananda Bhagavad Gitáról szóló magyarázata szolgál. A Bhagavad Gita kortalan bölcselete India legősíbb szentirata közé tartozik. Az Úr Krishna Ardjunához intézett tanításai felbecsülhetetlen kincset tartalmaznak, kiváltképp a mai világ számára. A Bhagavad Gita minden élethelyzetben értékes útmutatást ad számunkra. A két teljes napon át tartó tanfolyamon a Bhagavad Gita első 6 fejezetét mutatja be

Az előadó. Szvámi Vishwaanashuyananda-t (röviden: Szvámi Anashuya) 2008-ban avatták fel Mesterének, Paramahamsza Vishwananda-nak Vaishnava mestervonalába (Sri Sampradaya). Paramahamsza Vishwananda mellett 2007 óta él a Shree Peetha Nilaya Spirituális Központban és Ashramban Frankfurt közelében.


Március 18. Bhajan koncert és Szatszang