2011. január 30., vasárnap

Mi az, amit igazán szeretünk? 6. (befejező) rész

Szri Szwámi Vishwananda 2011 Január 7.-én tartott beszédét a boldogságról kifejtett gondolataival zárja: 

"Élt egy ember Bombayban, aki a nagyon gazdag felső réteghez tartozott. Élete csupa szórakozásból állt, partik, barátok, semmi egyéb. Hétvégéi mindig egyformán teltek. Hétközben dolgozott és már várta a hétvégét, amikor újabb partikra mehetett. Egy nap, amikor 30. születésnapját ünnepelte, töltött magának egy italt, felment az emeletre a barátaihoz. Megpillantott egy tükröt és mélyen a szebébe nézett. Ebben a pillanatban visszatekintett eddigi egész életére. Megvizsgálta az életét és azt kérdezte magától, hányszor volt az élete során valóban boldog? Felismerte, hogy  bizony nagyon ritkán. Elkezdte az életét vizsgálni és azt kérdezte magától: Ez az az élet, amit élni szeretnék? Meddig fogok élni? Valójában nem vagyok boldog, csak úgy teszek, minta az lennék. Csak úgy teszek, hogy ezzel tegyem magam boldoggá. De igazság szerint nem vagyok az.
Hány ember tesz hasonlóképpen úgy, mintah boldog lenne? Sokan.
Ekkor ez az ember teljesen megváltoztatta az életét. Nyitott egy iskolát és elkezdett utcagyerekeken segiteni. S alapjaiban változtatott az életmódján. Elkezdett egyszerüen élni, de boldog volt.
Tudjátok, az embernek nincs nagy dolgokra szüksége ahhoz, hogy boldog legyen, hisz a boldogság itt van, tudjátok? Hisz a boldogság inkarnációi vagytok. Nincs távol tőletek. Csak a helyes irányba kell mennetek. Ugyanúgy müködik mint egy rádió. Ha nem a megfelelő hullámhosszra állitjátok be, sohasem fogjátok a megfelelő zenét hallgatni. Csak miután beállitottátok a helyes hullámhosszra, hallhatjátok a megfelelő zenét. Ugyanigy: a hullámhossz, a gomb, amit el kell tekerni, az pedig
a szivetek. Ha ha megfelelő módon állitjátok be és a helyes irányt veszitek, azt fogjátok kapni, amit kerestek.És ez az Új Esztendő már tele reményekkel indul. Isten kegyelméből legyen mindannyiotok számára jó, főként ami a keresést illeti. Hiszen látjátok, akkor is ha úgy tünik hogy messze van, minden itt van! Jai Gurudev!" (Sri Swami Vishwananda)



 

2011. január 29., szombat

Mi az, amit igazán szeretünk? 5. rész



Szwámiji így folytatja:


" A szeretet változik. Amikor ültök és meditáltok - árad a szeretet, amikor imádkoztok - árad a szeretet. Ès azután, amikor felálltok és indultok, hogy végezzétek napi teendöiteket - hová lesz a szeretet? A szobában hagytátok, ahol imádkoztatok, vagy visszamaradt a meditációban? De egy dolognak legyetek mindig a tudatában: Még ha nem is érzitek, de az Isteni Szeretet, Isten mindig veletek van. Miként ti vágyódtok utána, Ő még erősebben vágyódik ti utánatok. Most felmerülhet a kérdés: 'Akkor hát miért nem tesz semmit?' Vegyünk egy példát: ha megkérdezitek az embereket, hogy mit akarnak? Itt van például valami csodaszép dolog, ott pedig Isten. Mit gondoltok, mit fognak tenni az emberek? Ismeritek a választ, ezért hallgattok, igaz? Tudjátok, a  kisértés, ami kivülről jön, túlságosan erős. Pedig az élet Vele (Istennel) olyan izgalmas, hisz Ő mindig ad nektek feladatot. Ő az életeteket - hogyan is mondjam -, soha nem fogja unalmassá tenni. Valamilyen dologgal mindig meg fog hajtani benneteket, érezzétek azt az adott helyzetben jónak vagy rossznak. Mindig mozgásban tart benneteket.
Remélem hogy nem ijesztettelek meg benneteket. De hát itt az ideje, hogy elemezzétek magatokat, hogy kritikusan megvizsgáljátok és az igazság mérlegére állitsátok magatokat, ne másokat, hanem önmagatokat. Nézzétek meg önmagatokat, vegyétek magatokat szemügyre a tükörben és tegyétek fel magatoknak a kérdést, hogy mi az, amit tényleg akartok?
Az ember egy dolgot megtehet, mégpedig, hogy önmagával szemben őszinte legyen. Ha azt tanácsolnám az embereknek, hogy legyenek másokkal szemben őszinték, nem lennének azok. Még ha azt hiszik is, hogy őszinték, de nem azok. De önmagukkal szemben tudnak őszinték lenni. Tehát vizsgáljátok meg önmagatokat, nézzétek meg az életeteket és kérdezzétek meg magatoktól: Ez az az élet, amit kivánok magamnak? Vagy kellene rajta valamit változtatni?" (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 28., péntek

Az, amit életed végén megbánsz

"Tudod, hogy mi az amit a legjobban meg fogsz bánni az életed végén? A halál pillanatában a lélek felméri azt az időmennyiséget, amit Isten adott neki, hogy élete során önmagában felismerje Istent. Ebben a pillanatban felismeri az elmulasztott lehetőségeket és ez az, ami a lélek számára a legbántóbb, amikor életére visszatekint. Elgondolkodtál-e valaha is ezen? Hallottál már erről? Nem? Senki sem halt meg. Amikor meghalsz, a halál pillanatában, épp mielőtt elhagyod a testet, Isten Angyala megjelenik és megmutatja neked életed során elmulasztott lehetőségeket és megmutatja azt is, hogy vissza kell jönnöd. Ezért érzel olyan erős megbánást, de amikor a lélek ujra testet ölt, az (előző) test karmája feledésbe merül." (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 27., csütörtök

Mi az, amit igazán szeretünk? 4. rész


Szwámiji így folytatja: "Ùgyanigy: ha egyszer felfedezitek magatokban és magatok körül a szeretetet, egyre jobban fogtok vágyódni utána. Ès ez a vágy áthatja a testet, a szellemet és az intellektust. S így azután a lélek meg tud nyilvánulni elöttetek.
Amikor az emberek a lélekröl beszélnek, azok csak szavak, mert a lélek maga nagyon félénk. Hasonlóképpen Isten is nagyon félénk. Ez az oka, amiért csak idöröl idöre mutatja meg magát. Tehát mint mondtam, a lélek félénk és amíg a szeretet nem ért el egy bizonyos fokot bennetek, addig a lélek nem fog megmutatkozni. Ez az oka, amiért öszintének kell lennetek, amikor a Sadhana-tokat (=lelki gyakorlatok) végzitek. Amikor a dolgotokat teszitek, bármi legyen is az, végezzétek azt komyolyan és becsületesen. Bármit tesztek, csináljátok azt szeretettel. Ismeritek a szólást, ami azt mondja: " A munka az Istenszolgálat." Ismeritek? Ez azt jelenti, legyetek bárhol, tegyetek bármit, Isten mindig jelen van, Ö mindig veletek van. De csak ha annak tudatában végzitek dolgotokat, hogy munkátokkal Istent szolgáljátok, akkor fog Ö megnyilvánulni elöttetek. Volt egyszer egy szent ember, aki utcaseprö volt és Isten megjelent elötte. Krishna, söt Ráma jelent meg elötte. De ez mindig azon múlik, hogy mennyi szeretetet tesztek abba, amit éppen csináltok." (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 26., szerda

Mi az, amit igazán szeretünk? 3. rész


Szwámiji így folytatja: "Az alacsonyabb szintü nem képes a magasabb szintbe behatolni.
Ugyanígy van ez, mikor azt mondjuk, hogy szeretjük Istent, de ha a szeretetet még nem fedeztük fel önmagunkban, akkor Istent sem vagyunk képesek szeretni. Tovább kell keresnünk, még mélyebbre kell hatolni önmagunkban. De ha nem csendesülünk el, ha nem sikerül a gondolatainkat elhallgattatni, akkor nehéz lesz. Az elsö lépésben meg kell próbálni belsö nyugalomra találni. Mi következik ezután? Valamelyest lenyugszunk. Egy bizonyos fokú örömöt fogunk megtapasztalni. De ez még nem minden. Sokan, akik eddig eljutottak, azt mondják magukban: 'Igen, elértem.' De ha késöbb valaki megkérdezi tölük, hogy 'Hogy vagy?', akkor bizony az lesz a válasz, hogy 'Hát, két hétig megtapasztaltam a szeretetet, de azután el is múlt.' Vagy amikor ide eljöttök, itt átélitek a szeretetet, de egy idö után elmúlik. Pedig a szeretetnek valójában nincs vége, mert az végtelen, csak az elme ami elfedi. Nos, milyen lehetöségek vannak arra, hogy a szeretet tüze ne oltódjon ki benned?

Teremts mindig kapcsolatot az emberekkel. Bár amikor azt mondom, beszélgessetek egymással, az sokak számára azt jelenti, hogy érdektelen dolgokról kezdenek el fecsegni.  Napjainkban ilyenek a beszélgetések, igaz? Beszélgessetek inkább spirituális dolgokról, beszéljetek arról, hogy mit éreztek, beszéljetek Istenről! Ha Istenről beszéltek, annál jobban meg fog erősödni bennetek az Isten iránti szeretet. Akkor ez a szeretet nem csak néhány hétig lesz érezhető, hanem mindig kísérni fog benneteket. Mindig érezni fogjátok. Erről beszélt Krisztus, amikor azt mondta: "Amikor két-három ember a nevemben összejön, akkor én is köztetek vagyok." Ez a két-három ember a kölcsönös szeretetet jelenti, nem azt, amikor érdektelen dolgokról beszéltek, hanem amikor beszédetek által felébresztitek magatokban az isteni szeretetet.
És amikor ez a szeretet ébredezik bennetek, akkor olyan módon foktok vágyni utána, mint amikor egy finom sütit megkivántok. Ha egyszer megizleltétek, mindig szeretnétek belőle egy darabot." (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 24., hétfő

Mi az, amit igazán szeretünk? 2. rész

Szrí Szwámi Vishwananda így folytatja:

"Bizonyos értelemben az ember három dolgot kapott születésével: Az elsö az a test, azután a szellem és...? (A hallgatóság soraiból többen azt válaszolják: ...és a lélek). A test, a szellem és az intellektus. Ez teszi az embert emberré, ha e három dolog kombinációját együttesen vesszük.

És az intellektus? Mi az intellektus? Ez alatt nem az intellektuális, a szellemi tudás értendö, hanem mi? Az igazság keresése. Ez pedig nem az elmében történik, hanem a tudatban.
E három dolog kombinációja együtt viszont csak a külsö, látható dolgokkal foglalkozik, mert e három dolognak szüksége van egy objektre.
És mi ez az objekt, mi a tárgy? Például mondjuk azt, hogy itt van ez az édesség. Mindannyian látjátok az édességet, ugye?

Hogyan lehet az odaadást gyakorolni? Sokat beszélünk az odaadásról, de nehéz megtenni. Pedig nagyon egyszerü: még mielött az érzékszervek, az elme, vagy az intellektus ellentmondana, örüljetek annak a bizonyos dolognak  és ajánljátok fel Istennek. Ha ez mindig eszetekbe jut, akkor nem is lesz kérdés, hogy mit is válasszon az ember, mert bármit választ, bármit tesz, azt már elötte felájánlotta Istennek." 

2011. január 19., szerda

Mi az, amit igazán szeretünk ? 1. rész

Szri Szwámi Vishwananda az Uj Év-i első Darshan beszédében a következő kérdést tette fel:

"Amikor azt mondjuk, hogy: "Szeretem Istent", mire gondolunk valójában?"
Arról beszélt, hogy amikor még nem igazán ismerjük önmagunkat és nem valósitottuk még meg teljesen a szeretetet önmagunkban, addig nem igazán állithatjuk, hogy szeretjük Istent. Azután felvázolta nekünk, hogyan juthatunk el arra a pontra, amikor valóban elmondhatjuk, hogy "Szeretem Istent."


Szwámi Vishwananda igy kezdte beszédét:

"Remélem mindenki csodálatosan töltötte a Szilvesztert. Szilveszterkor, illetve már Karácsonykor Isten szeretetéről beszéltünk. Nagyon gyakran szeretjük Istent, nem?  Hiszen Ő a Teremtőnk- Szeretjük Őt, de ugyanakkor a világot is szeretjük, igaz?  

A vágyak közti külömbségről már gyakran szóltam. Azért, hogy magunkat látszólag boldoggá tegyük,azt mondjuk, hogy szeretjük Istent. De mit szeretünk valójában? Mondjátok meg nekem. Mi ez a szeretet?

Amig nem ismertük fel, hogy mi maga a szeretet, nem állithatjuk azt, hogy szeretjük Istent. Ha még nem ismeritek önmagatokat, amig nem valósitottátok meg önmagatokban ezt a szeretetet, nem mondhatjuk azt, hogy szeretjük Istent. Könnyü mondani, ismerjük, hisz az Irások is erről beszélnek. Ha pedig ide jöttök, Swami is azt mondja: "Szeressétek Istent", igaz? De mi ez a szeretet?" (Sri Swami Vishwananda) folyt.köv.

2011. január 17., hétfő

Kalki Avatár

Részlet Szri Szwámi Vishwananda Svájcban, Cudrefin-ben 2010, December 18.- tartott Satsang-jából. (= amikor egy mesternek a hallgatóság kérdéseket tehet fel).

Kérdés: Vishnu 10. megtestesülése, Kali Avatár eljövetele még előttünk van. Tudnál valamit mesélni erről az inkarnációról, például: miről lehet őt majd felismerni, mikorra tehető az eljövetele
és mik a jellemzői?

Válasz: "Azt gondolom az egész világ fel fogja ismerni Kalki eljövetelét, mert azt egész atmoszféra egy más állapotba fog kerülni. Ez mindig akkor van igy, amikor egy Purna Avatár (Purna-Avatár =Isten teljes megtestesülése, mig egy avatár Isten csak részbeni megtestesülését jelenti - a ford. megj.). Még a természet is örvendezni fog és mindent béke fog eltölteni.
S hogy miről lehet Isten eme megtestesülését felismerni? Békés lesz és ugyanakkor kardot fog kezében tartani. Az igazságosság kardját, nem pedig egy halált hozó kardot. Viselete fehér szinü lesz. Homlokán a Vishnu-Tilak-ot fogja viselni és fehér lován fog alászállni.

Ugyanez a leirása Krisztus második eljövetelének. Olvastátok az erről szólókat? Fehérbe lesz öltözve, szájában karddal, melynek két vége hegyes. (szabad ford.) Tudtok erről? Ha nem, ovassátok el a Bibliát!

Kalki Avatárt számos próféciája alapján fogják felismerni. Nem csak a hindu hagyomány jövendöli meg Kalki Avatár eljövetelét. Valamennyi nagy vallás beszél a Messiás, a Masih (arab), illetve Krisztus második eljöveteléről. Maguk a moszlémok is várják a Próféta érkezését. És Ő el fog jönni. El fog jönni, amikor a világ a legsötétebb korát éli és ez az idő hamarosan eljön.

Vannak további jellemzői, ami fizikai formáját illeti. Ami külső megjelenését illeti, nem csak egyféleképp fog megjelenni. Hanem sok megjelenési formája lesz egyben. Szine aranyos lesz és hosszú hajat fog viselni. Vannak még további tulajdonságai, de erről most nem akarok beszélni...

Talpán Vishnu lábjegyét fogja viselni, Vishnu valamennyi jelképével lesz felruházva, igy viselni fogja a lotuszt, a Shankha-Chakrá-t, a kagylókürtöt, a harci korongot, stb.
Még többet akartok tudni?

Hallgatóság: Igen.

Szwámiji: Nem, most itt befejezzük. Egy keveset beszéltem Kalki Avatárról. Ha többet szeretnétek róla tudni, akkor olvassátok el a Vishnu Purana utolsó fejezetét. Ott sok mindent találtok róla."
(Sri Swami Vishwananda)

(A forditó megjegyzése: Kalki 'vasat', illetve 'gépet' jelent és azt fejezi ki, hogy az Avatár a Vaskorszakban ( a Kali-Yuga) fog megjelenni. Később a Satsang során egy másik kérdés kapcsán Szri Szwámi Vishwananda azt mondta, hogy az ember szelleme, elméje az elkövetkezendő kb. 50 évben egyre mechanikusabbá, egyre gépiesebbé fog válni.)

2011. január 16., vasárnap

A Bhava különbőző formái


Szri Szwámi Vishwananda a spirituális úton megtett fejlődésről beszél: "Amikor a Bhava (az eksztázis isteni állapotán keresztül kifejezett szeretet Isten iránt) különbőző állapotait átéljük, akkor egyre erőteljesebb szeretetet érzünk a természet, valamint az emberek iránt és végül az egész Világmindenség iránt. Ekkor már nem létezik kivül és belül, mert teljesen eggyéváltunk Istennel és jelenlétét folyamatosan érezzük.

Az alábbiakban néhány útmutatás Szri Szwámi Vishwanandától, ami segithet a spirituális útunk során:

Minél többet látsz, annál jobban fejlődsz. Minél jobban meglátod, hogy még többet kell menned, mig végül amikor szemtől szemben állsz majd a Királlyal, akkor nem lesz több kérdésed, nem lesz kételyed, csak a teljes béke lesz benned, sőt még ennél is több: a teljes szeretet.

Ha pedig a célod az, hogy ezt elérd, akkor nem számit, hogy mi történik az út során. Bizzál és sose légy reményevesztett és igy el fogod érni célodat.

Isten mindig körülötted van.

Ő sok formában jelenik meg, hogy segitsen neked. A szived tekintetével megláthatod és érzeheted Őt.

Tehát gyakorolj.

Gyakorold, hogy nem az elmédet nyitod ki, hanem a szivedet tárdod ki.

Hogy igy azután feltétel nélkül tudj szeretni.

Hogy szeretni tudj és érezni tudd az Isteni szeretetet benned és nem csak benned, hanem mindenhol. És mi a legegyszerübb módja, hogy ezt elérjétek?.... (kérdezi Szwámiji a hallgatóságtól. Van aki azt válszolja, hogy énekléssel, van a ki azt, hogy egy Isten nevének zengetésével.)

Próbálj meg elcsendesülni. (hangzik a válasz. Nevetés.)

Jó, ha Isten nevét zengeted, ez segit, hogy elcsendesitsd az elmédet, a csendben pedig megtalálod Őt.

Jai Gurudev!" Sri Swami Vishwananda

2011. január 12., szerda

Ismerjétek fel Istennel való egységet

 
"Isten elküldött ide benneteket nem csak azért hogy itt legyetek, nem csak azért hogy dolgozzatok, hanem azért hogy felismerjétek Istennel való egységet, hogy végre elegetek legyen az árnyékból, ami elfedi lelketeket. És amikor ez az árnyék eltünik, a fény fel fog ragyogni bennetek." (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 11., kedd

Higgyél és bízzál

"Isten mindig gondoskodik mindenkiröl, csak bíznod kell abban, hogy gondoskodik rólad. Hinned kell abban, hogy mindig melletted van, bármit teszel is: akár jót, akár rosszat! Az Ö szeretete mindent áthat. Ha szíved csak egy százaléka megnyílik az isteni szeretet felé, az már elegendö." (Sri Swami Vishwananda)

2011. január 10., hétfő

A tanító ( a Guru) jelentöségéröl

"Milyen szerencsés az a tanítvány, akinek az életében tanítója lehet. A Hindu hagyomány szerint a Guru (a tanító) magasabban áll, mint az anya és az apa. Ha valamit nem akarunk, úgy nemet mondhatunk anyánknak, vagy apánknak. De ha a Gurunk mond valamit, arra nem mondunk nemet. Még akkor sem, ha nem értünk egyet azzal, amit a Gurunk kér tölünk, mert hát sokszor szeretnénk azt, ha a dolgok a saját elképzelésünk szerint mennének. De ne feledjétek, hogy a spirituális úton saját énetek ellentétével kell hogy szembesüljetek azért, hogy megtanuljatok átformálódni. Felmerül a kérdés, hogy hol találjátok meg a tanítót? Ott belül magadban. Ö nincs messze. Ha mélyen magadban érzed, hogy az a valaki a te tanítód és érzed, hogy ö tud neked segíteni abban, hogy Istenhez vezessen, akkor teljesen add át neki magad. Persze a nyugati világban ez másképp van, mert az emberek itt szeretik azt mondani, hogy ' Igen, követem ezt az utat, de a másik is jó.' Persze, mindegyik út jó. Szabadon dönthetsz. De ha matematikára iratkozol be, akkor a matematika tanárodtól nem várhatod el, hogy franciára tanítson.
Igy a spirituális tanítótól sem várhatod el, hogy valami mást tanítson. Igy van ez az életben. Ha lelked vágyódik Isten után, akkor Isten el fog jönni, mint ahogy az a Gitá-ban is meg van írva. Krishna azt mondta 'Nem mindenki érhet el engem, de segítség révén eljuthattok hozzám. Tanító formájában fogok eljönni hozzájuk. A tanítón keresztül eljuttok hozzám.' Ez az élet. Leszületünk erre a világra, azután pedig az élet olyan unalmas és nem tudjuk, hogy merre tartsunk. Ekkor fordulunk Isten felé és azt kiáltjuk 'Segíts! Isten pedig mindig kegyes. Ö mindig eljön. Ha öszintén hívod Öt, Ö mindig fog válaszolni." (Sri Swami Vishwananda)

Szrí Szwámi Vishwananda a Hare Krishna Maha Mantra-t énekli. Hallgasd meg!


                                          

2011. január 7., péntek

Csak Isten...

Szri Szwámi Vishwananda az alázatról és az elfogadásról a következőket mondja: " Nagyon fontos, hogy mindent amit csinálunk azt minden pillanatban Istennek ajánljuk fel. Nem másnak és nem önmagunknak, hanem csakis Istennek. Legyünk mindig a tudatában, hogy Ő minden pillanatban és minden helyzetben jelen van. Ez egy nagyon egyszerü gyakorlat arra hogyan legyen Isten jelen életedben és hogyan váljon életed részévé." (Sri Swami Vishwananda).

2011. január 6., csütörtök

A tudatos légzés

"Ha megfigyeled a természetet, minden tökéletes benne. És van valami, ami Isten valamennyi teremtményében közös és ez a lélegzés. A lélegzés által él minden - a viz, a hal, az állatok, a növények és az ember. Tehát a légzés nagyon fontos. Fontos, hogy a légzésünknek tudatában legyünk. A lélegzés olyan természetes számunkra, hogy csak nagyon kevesen figyelik meg tudatosan a lélegzésüket. Hányan gondolnak a nap folyamán a lélegzésre? Nem sokan. Pedig nagyon egyszerü és nagyon könnyü. Kipróbáljátok?"

2011. január 5., szerda

Bölcsesség a szeretetről

" Nem azért vagyok itt, hogy elitéljem, vagy helyeseljem azt, amit tesztek. Azért vagyok köztetek, hogy Istenhez vezesselek benneteket, visszavezesselek titeket a feltételnélküli szeretethez, ami valójában igazi énetek és megtanitsalak benneteket arra, hogy hogyan juttok el oda." (Mahavatar Babaji)

2011. január 4., kedd

Vágyódni Isten után

"A szeretet örömteli is lehet. Nem kell, hogy mindig fájdalmas legyen. Létezik a misztikus öröm, a szeretet misztikus formája, ami még a fájdalomban is fellelhető. Ez nem az a fajta fájdalom, amikor azt mondjuk, hogy 'Jaj, fájdalmam van.' , mert például 'tegnap ott azon a helyen nagyon beütüttem magam és ezért most ott nagyon fáj."Nem a fizikai fájdalomról beszélek és nem is az emocionális fájdalomról, amit az ember az elméjében teremt, mert éppen szenvedni akar.  A szeretet fájdalma nagyon intenziv. A szentek ismerik ezt.  A szivük azért sóvárog, hogy Istent átélhessék. Sirnak Isten után. Olvassátok el Szent Ferenc életét. Tudjátok, hogy milyen sokat sirt? Persze Isten utáni vágyódás nem mindig ilyen intenziv. Most a szeretet fájdalmáról beszélek, de a példánál maradva, Szent Ferenc ezzel együtt nagy boldogságban is élt.
A szeretet intenzitását meg lehet fájdalomként élni, persze ez nem igazából fájdalom, hanem valójában a szeretett Kedves utáni vágyódás." (Sri Swami Vishwananda)