2019. január 31., csütörtök

Hogyan kezeljük a szomorúságot

Kérdés: Mi a legjobb módja annak, hogy felülkerekedjünk a szomorúságon? Csináljunk úgy, mintha minden rendben lenne, engedjük szabadjára az érzéseinket és figyeljük meg azokat? 
Paramahamsza Vishwananda: Mint ahogy azt már korábban mondtam, amikor egy szomorú pillanatot vagy érzést élsz át magadban, vagy valami rosszat érzel belül, fontos, hogy időd végy magadnak és befelé figyelj, menj le annak gyökeréhez és kiváltképp ismerd fel, hogy mi az és miért érzel így. Mert amikor ide leszületsz, különféle úton tapasztalod meg a világot, ami azt jelenti, hogy a lelked tanul, a lelked érzékel és mindent megfigyel.
Tehát, amikor szomorú vagy, végy magadnak időd és tényleg vonulj vissza. Fontos hogy időről időre elkülönüljünk, tudjátok, amikor csak magadban vagy és Istennel. De ez ne tartson túl sokáig. Amint vége a szomorúságodnak, lásd megint az ötömteli életet. Mivel az élet Isten legnagyobb ajándéka, tele van úgyszintén örömteli pillanatokkal, ne feledkezz meg erről.
Tehát időről időre nyisd ki az elme ablakát és engedj be friss levegőt és akkor tényleg élvezd az életet - itt belül a szívedben- élvezd annak minden pillanatát és értékeld, hogy élsz és megvalósíthatod Istent...  légy szeretetteljes ... értékelj minden pillanatot... van két lábad, kezed, minden tökéletes... nem vagy beteg ... légy egyszerűen boldog!
Képzeld el, ha mindez nem lenne ...milyen lenne az életed ? 🌷
Paramahamsza Vishwananda

2019. január 26., szombat

Bhakti Marga közösség programajánló, január 27.-28.

Vasárnap, január 27.-én ismét de.-i szertartás a magyarországi Bhakti Marga szervezésében. Kezdés reggel 9 órakor, de a délelőtt folyamán is csatlakozhatsz hozzánk, Ha szeretnél átelni egy meghitt ősi hindu szertartást (pudzsa, abishékám), velünk közösen Bhajanokat énekelni és közösen imádkozni, meditálni, várunk sok szeretettel. A részvétel ingyenes. Tevékenységünk fenntartásához adományokat szívesen elfogadunk.
Ugyanitt hétfő este 7.00-tól OM Chanting, közös OM zengetés.


2019. január 25., péntek

Atma Kriya Yoga intenzív hétvége április 13.-14.


"Erősítsd magadban a Bhakti-t; erősítsd magadban az odaadást. Ez az első lépés, amit meg kell tenned, hogy kifejleszted magadban az odaadást. Ne próbálj nagy lépéseket tenni. Megfigyeltem, hogy az emberek sokszor nagy dolgokat azon nyomban akarnak. Persze Isten boldogan megad mindent, amit szeretnél, de a kérdés csak az, hogy képes vagy-e mindent egyszerre kezelni. A kezedbe is csak annyit tudsz tartani, amennyi belefér. Ùgyanígy, ha megnézed a dolgokat, csak azt tudod megtenni, amire képes vagy. Máskülönben nehéz lesz. Ha türelmet gyakorolsz és szeretetet, akkor, lépésről lépesre fejlődni fogsz és így képes leszel kezelni azt, amit Isten neked ad. Folytonosan emlékeztesd magad Isten szeretetére és hogy bármit is teszel és bárhol is légy, Isten szeretete mindig kísér téged. Ő mindig veled van. Nincs egy pillanat, hogy Ő ne lenne melletted. Sokszor azt hisszük, hogy Isten elhagyott, pedig nem Ő hagyott el, hanem mi fordultunk el Tőle és mi vagyunk azok, akik nem gondolunk Rá. Ilyenkor mondjuk azt, hogy Isten nincs mellettünk. Könnyű Őt szídni. Pedig Krisztus azt mondta “Viszem a te terhedet.” Ő boldogan viszi, pedig nekünk nem kellene mindig az Ő vállát terhelni. 2007 elején, az Ő kegyelméböl Mahavatar Babaji átadta nekem az Atma Kriya Yoga technikáját.  Az Atma Kriya a Kriya Yogához hasonlóan egyike a legegyszerűbb jóga útnak, ami révén a tanítvány elérheti az önmegvalósulást. De mégis van különbség, úgyanis az Atma Kriya Yoga az odaadáson (devotion) alapszik, a szereteten alapszik, ami valójában igaz lényünk. Azok, akik gyakorolják az Atma Kriya Yoga technikáját, tudják, hogy miröl beszélek. Az Atma Kriya Yogát mindenki elsajátíthatja, nem szükséges, hogy valaki a Bhakti Marga (Bhakti Út)-on legyen. Bárki, aki szeretné elsajátítani, szívesen megteheti. Az Atma Kriya Yoga gyakorlásával nem csak magatoknak tesztek jót, hanem a környezeteknek is. De akarnotok kell. Bármelyik útat választod, azt akarnod kell, tiszta szívből ki kell mondanod; "Istenem, én ezt akarom; én Téged akarlak!"

A spiritualitás szerénység, tisztelet és szeretet. Mindenekelőtt szeretet vagyunk. Minden vallás, minden út és minden mester ezt tanítja. Mondj igent a szeretre - ez a spiritualitás. Ilyen egyszerű." Sri Swami Vishwananda


Atma Kriya Yoga tanfolyam (Intenzív hétvége ) 2019, április 13.-14.-én Budapesten.


2019. január 24., csütörtök

MI a különbség a vallás és a spiriualitás között?

Paramahamsza Vishwananda az alábbi kérdést tette fel a hallgatóságnak egy Darshan során: "Mi a különbség a vallás és a spiritualitás között?" Az egyik válasz így hangzott: "A vallás egy rendszer, a spiritualitás pedig segít kitárni a szívünket." A Mester egyetértett a válasszal, majd így folytatta: "A vallás az Út, a spiritualitás a Cél, hogy az elme minden korlátján túlléphessünk. Az elme ugyanis ítélkezik és korlátoz. De csak a szív képes érzeni, hogy mi a helyes és mi a helytelen.  Ezért hát mindig a szívedet kövesd... CSAK SZERESS!  Jai Gurudev! Sri Swami Vishwananda

2019. január 23., szerda

2018 A Guru Éve - Főbb események


Paramahamsza Sri Szvámi Vishwananda Szeretet missziója a Bhakti Marga nemzetközi világszervezet által világszerte egyre terjed. A videó Paramhamsza Vishwananda 2018 főbb programjait és eseményeit foglalja össze és először Szilveszter éjszakáján mutatták be Shree Peetha Nilaya németországi Ashramban tartott Újévi ünnepség alkalmából.❤️🙏

2019. január 21., hétfő

Amit a Guru belül mond (3., befejezö rész) - Bölcseletek a Mestertől


PV: Amikor ülsz és meditálsz ébernek kell lenned. Összpontosítanod kell. Nem pedig azt csinálni, hogy ülsz és az elméd valahol máshol van. Ez azt jelenti, hogy még nem uralod az elmét. Akkor hogy akarod uralni a tudatot? Ahhoz, hogy helyesen végezd a meditációt, először is a testet kell uralni. Erre szolgálnak a szádhana, az ászánák és így tovább. A fizikai testet kell uralni. Azután pedig az elmét. Az elme, ami majom módjára ugrál ide-oda, először meg kell tanulni uralni és lenyugtatni. Igaz? És azután, amikor az elme elcsendesült, csak azután leszel képes egy meditatív állapotba lépni. Csak azután kezdhetsz el ténylegesen meditálni. Ami előtte van, az csupán egy dráma. Próbálkozz csak, az jó! Próbálkozz csak!
A mély meditációban az elme maga szétválasztódik. Az, ami a külső világban történik, az a külső tudás, a külső tudatosság. Van az elme-tudatosság és van a Purusha tudatosság, ami az Atma (a lélek) tudatossága. Tehát az, ami a külső világban létezik, az a manasz, a gondolatok, hogyan csináljuk ezt vagy azt, és ezek a gondolatok az uralkodók, ezek uralnak bennünket. Tehát nagyon sokszor, amikor az emberek leülnek meditálni, de még nem érték el azt a szintet, hogy teljesen elmerüljenek ebben a csend állapotában, így elméjük zarvart. És emiatt a zavar miatt, az amit belül hallanak - ezzel nem azt mondon, hogy Isten nem beszél-, de először  be kell lépned ebbe a csendbe, hogy meghalld ezt a hangot. Ha valaki nem lépett be a csend állapotába, akkor ez nem az a hang, hanem az elme hangja. Csak egy elmélyült tudatállapotban, a csend mélységében, csak ebben az állapotban hallhatod ténylegesen a belső hangot és még erre is kérj visszaigazolást a Gurutól.  

2019. január 17., csütörtök

Amit a Guru belül mond (2. rész) - Bölcseletek a Mestertől


PV: Nem, soha nem leszel boldog. Még ha nem is vagy beteg, de kreálsz egy betegséget, de ettől sem leszel boldog. És ha azt mondja, hogy beteg vagy, akkor sem vagy boldog. Akkor mégis mi fog boldoggá tenni? Úgyanigy van a belső hanggal is. Megerősítést kell kérned, hogy igaz-e, amit hallasz (a Mestertől). Ezért mondtam...Nem úgy van, csak azért mert azt mondom, hogy 'Igen, hallgass a szívedre',  erre bemész a szobádba, leülsz és meditálsz, Ó!...Bhavesh, te olyan csodálatos vagy! (Guruji utánozza), Bhavesh te olyan nagyszerű vagy, ez meg az leszel a következő életdben! Ebben az életedben szuper óriási vagy!' Persze ilyenkor a meditáció alatt, ha eddig így ültél (Guruji hátradől), amikor ezt hallod, kihúzod magad. Úgye? És ezután elkezdesz helyesen meditálni...Ha..ha..ha... , nagyon jó! Milyen csodálatos, amit belül hallok!' Ez az, amit a büszkeség tesz velünk! (Bhaveshhez) Ne vedd személyesen, csak viccesen példának hoztam fel. De ez történik sok emberrel, aki jógázik, aki meditál. Még nem mesterei az szerénységnek, nem alázatosak, de meditálnak. A meditáció nem valami, amit úgy lehet elsajátítani, hogy elmondhatod, elmentél erre meg erre a tanfolyamra és elmeséled, hogy ültünk és meditáltunk. Ez nem meditáció! Az első meditáció, amit tenned kell, kezdj el dzsapázni (imafűzér segítségével egy mantrát mondani). Válj először ennek a mesterévé! Ha a dzsápam mesterévé váltál, akkor leülhetsz meditálni. Nem mindenki tud meditálni. Persze leülhetsz és ellazíthatod magad. Ez az, amit a legtöbben tesznek. A legtöbben leülnek és belealszanak (Guruji hortyog egyet). És ezt nevezik meditációnak! Van itt is rá példa (Guruji valakire rámutat). Ez nem meditáció! Amikor ülsz és meditálsz ébernek kell lenned. Összpontosítanod kell. Nem pedig azt csinálni, hogy ülsz és az elméd valahol máshol van. Ez azt jelenti, hogy még nem uralod az elmét. (folyt.köv.)

2019. január 15., kedd

Amit a Guru belül mond (1. rész) - Bölcseletek a Mestertől


PV: Tudjátok gyakran megtörténik  (itt az Ashramban sokszor), hogy mondasz valamit valakinek, ami teljesen ellenkezik azzal, amit az illető belső hangja mond. Elvárja, hogy amit belül hall, úgyanazt mondja neki a Guru is. De amikor Gurudzsi ennek az ellenkezőjét mondja, reakciója 'Ooooh, (Gurudzsi utánozza), milyen rettenetes!' Ismerős, igaz? Néhányon közületek itt ülnek, látom az arcokon. De ez paranoia, ez mentális betegség. Mert ha nem képes valaki hallgatni arra amit a Guru szavakkal mond neki, akkor hogyan akarja megérteni azt, amit a Guru belül mond? Ez a saját butasága. Ezért szoktam mondani, hogy még mielött elkezdesz tanulni, az egy folyamat még eljutsz arra a szintre. Ez nem úgy működik, hogy 'Ó, én most leülök és meditálok és jó dolgokat hallok. Mindenki akar jó dolgokat hallani, mindenki azt akarja hallani, amit hallani akar. És az elméd meg fogja adni neked azt, amit hallani akarsz. Mint már mondtam ezt a példát, amikor az orvos azt mondja neked, ' Nem vagy beteg, minden rendben van.' De nem, az illető azt akarja hallani, hogy valami baj van. Jó, rendben, ha azt akarod hallani, hogy beteg vagy, ok, akkor azt mondom, hogy igen, beteg vagy, ez és ez a bajod.' Utána boldog leszel? Nem, soha nem leszel boldog. Még ha nem is vagy beteg, de kreálsz egy betegséget, de ettől sem leszel boldog. És ha azt mondja, hogy beteg vagy, akkor sem vagy boldog. Akkor mégis mi fog boldoggá tenni? Úgyanigy van a belső hanggal is. (folyt. köv.)

2019. január 12., szombat

Mi a Bhakti Jóga végső célja? - Szatszang Paramahamsza Vishwananda-val



Kérdés: Mi a Bhakti Jóga végső célja? Az a célja, hogy a Lélek egyyé váljon a Formnélkülivel, vagy hogy az Önvaló tovább létezzen Isten jelenlétében?
Paramahamsza Vishwananda: "Tudjátok, a Bhakti útján az ember egy bizonyos kapcsolatot fejleszt ki Istennel. Ez mindenkinek más, de ez az örök kapcsolat, amit Istennel kialakítunk, - kiváltképp Krishnával - ez egyedülálló. Ez nemcsak úgy egyszerűen megtörténik. Sok-sok élet vezeklése által részesülhet valaki ebben a kegyelemben, hogy a Bhakti-t, az odaadást élheti. Ezen az úton a lélek legnagyobb öröme, amikor az Úrat szolgálhatja és vele együtt lehet. Egy igaz Bhakta nem vágyik semmi egyébre, mint magára az Úrra. Egy igaz tanítvány (devotee)  örömét leli Isten kegyelmében és szeretetében, nem akarja a megvalósulását vagy bármi mást. Megtörténhet, hogy a lélek eggyé válik Istennel, de ez nem emberi akarból történik, hanem az Ő akarata, az Ő kegyelme által. Értitek? Valójában minden út ugyanazt tanítja: az Istennel való eggyé válás soha nem emberi akartból történik, hanem csak ha Ő akarja, az Ő kegyelméből. Amikor az Atma (Lélek) eggyé válik a Paramatmával (Lgefelsőbb Lélek, Isten), ez az Ő akarából történik és nem a lélek akaratából. Mindkét út ugyanoda vezet, de a Bhakti útján a lélek örömét leli Istennel való örök eggyütlétében. Azt mondja, nem Részeddé akarok válni és eltűnni Benned, hanem Veled együtt akarok maradni és élvezni akarom édes mivoltodat. Melyik a legjobb? - kérdezi Szvámi a hallgatóságot: Eltűnni, vagy Isten kedvességében örömet lelni? Igen, egy igazi Bhakti Istennel való együttlétét élvezi, élvezi Isten édes lényét, amit ad a tanítványaink. És ha azt akarja, hogy a lélek vele eggyé váljon, az megtörénik az Ő akaratából. Amúgyis Ő az, aki mindent csinál, aki minden életet irányít. Mint ahogy már korábban mondtam, az emberek amikor azt mondják 'én ezt meg ezt csinálom', de valójában nem, mert Isten az, aki csinálja. Isten rajtad keresztül teszi. Minden, amit cselekszel, az nem te vagy, hanem Ő. Ki vagy te? Még meg sem valósítottad önmagad, akkor hogy gondolhatod, hogy te vagy a cselekvő? Mert még az sem tudod, hogy ki vagy, de azt állítod, hogy ezt meg ezt teszed? Hát nem. Azt látod magad, hogy cselekszel, de ha Isten nem akarja, hogy csináld, akkor az nem fog megtörténni. Mondok egy példát: amikor ébren vagy, például ahogy most itt beszélek, amikor ébren vagy, tudatában vagy annak, amit csinálsz, de amikor alszol, tudod mit teszel? Tudod például hogy hol van a lábad, a kezed? Nem, nem vagy tudatában. Mindez automatikusan történik. Tehát létezik egy másik erő, ami ekkor cselekszik. Mondhatod azt, hogy ilyenkor te cselekszel? Nem, nem állíthatod. Úgyanígy, ha azt hiszed, hogy ébren vagy és cselekszel, de valójában nem vagy ébren, hanem még alszol. Akkor vagy ébren, amikor megvalósítottad önmagad és az önmegvalósulás felé haladsz. És azután felismered, hogy Ő az, aki mindent csinál, Ő az, aki az üzletedet működteti, Ő az, aki a háztartásodat vezeti, Ő az, aki az élet játszmáját iráynítja."

2019. január 9., szerda

A teljes önátadás - Az Úr Krishna és a bambuszfa története

Minden nap Krishna ellátogatott a kertbe és így szólt a növényekhez: 'Szeretlek benneteket'. A növények nagyon örültek és így válaszoltak: 'Krishna, mi is szeretünk Téged.'
Egy nap Krishna felhevülve sietett a kertbe, odament a bambuszhoz és a bambuszfa azt kérdezte Tőle 'Mi a baj?' Krishna azt mondta 'Szeretnék kérni tőled valamit, de nehezemre esik.' 'Mond csak', mondta a bambuszfa, 'ha tudom, megteszem.' Krishna azt válaszolta:'Az életedre van szükségem. Ki kell, hogy vágjalak.' A bambuszfa elgondolkodott egy darabig, majd azt válaszolta:'Nincs más választásod, nincs más megoldás?' Krishna azt felelte: 'Nem, nincsen.' Erre a bambuszfa: 'Rendben', és ezzel átadta magát Neki. Így Krishna kivágta a bambuszfát, lyukakat fúrt belé és minden egyes alkalommal, amikor kivájt egy lyukat, a bambusz sírt a fájdalomtól...
Krishna egy csodaszép furulyát faragott belőle és azt mindig magánál hordta. A nap huszonnégy órájában vele volt. Még a Gopik is féltékenyek lettek a furulyára. Azt mondták: 'Krishna a mi Úrunk, mégis csak olykor olykor lehetünk Vele. Krishna vele kel, vele alszik, mindig mellette van.' A gopik megkérdezték a furulyát: 'Àruld el nekünk a titkot. Mi a titka annak, hogy az Úr ilyen nagy becsben tart téged?' És a bambusz így válaszolt: ' A titka az, hogy teljesen feladtam magam és Ő azt tett velem, ami nekem a jó és ebben a folyatamban nagyon sok fájdalmon kellett keresztül mennem. És az Úr azt tesz velem, amit csak akar, bármikor, bármit tehet velem. Én egyszerűen az Ő eszközévé váltam.'
Tehát ez a teljes odaadás: amikor Isten a szándéka szerint azt tehet veled amit akar, bármikor, bármit, az Ő akarata szerint. 
Teljessen bízz Benne és mindig tudd, hogy az Ő Kezében vagy... Akkor hát mi baj történhet ??
Ezt nevezzük Sharangathi-nak.

2019. január 6., vasárnap

Az emberi akarat

Az évszázadok során sok tanító, szent és bölcs élt. Az üzenetük lényegében mindig ugyanaz volt, csak különböző szavakba, nyelvekbe és hagyományokba burkolva. Amit mi ebben a világban hiányolunk, az nem Isten megtapasztalásának tanítása, hanem az emberi akarat. Az, hogy valóban a tanítások szerint éljenek az emberek és azokat a gyakorlatba átültessék.  Isten mindig jelen van. Amikor a Nap besüt az ablakon, rajtunk múlik, hogy elhúzzuk  a függönyt és kinyissuk az ablakot.“Sri Swami Vishwananda

2019. január 4., péntek

Ne vesztegesd el az életed


'Csak testi inkarnációban vagy képes érezni és Istenhez kapcsolatot felépíteni. Szellemként, amikor odaát vagy, ott nincsenek érzéseid. Éld tehát úgy az életed, mintha a következő pillanatban meghalnál. Ne vesztegesd el ezt az életet, legyen értelme az életednek.' SV

2019. január 3., csütörtök

A Bhakti Marga közösség budapesti programjsorozata január 7.-én OM Chantinggal kezdődik

Januártól várunk Benneteket sok szeretettel budapesti Bhakti Marga közösség szervezésében megrendezésre kerülő programjainkra: OM Chanting, hindú szertartások, közös Bhajan éneklés és mantrázás, közös Atma Kriya Yoga gyakorlóórák és tanfolyamok, ismerkedés a Bhagavad Gitával. Lásd itt 2019, január-áprilisi programajánlatunkat.
Tedd a spiritualitást életed részévé. Meríts erőt élő Mesterek tanításaiból és alkalmazd azokat mindennapjaidban.
A legtöbb programunkon a részvétel adományjellegű.


2019. január 2., szerda

Alázattal szolgálni - Bölcseletek a Mestertől



SV: Amikor szolgálsz, legyen az bármilyen szolgálat, Krishnára kell utalnunk, arra, amit a Gitában mondott. Amikor Krishna és Ardzsuna ott álltak a harcmezőn és mindkét oldal felsorakozott, készen a harcra, Ardzsuna nem akart harcolni. Mit mondott Krishna Ardzsunának?

Krishna azt mondta, “Helytelen harcolni”. Igen, “Mert ha harcolsz, a pokolra jutsz. De harcos vagy, ezért harcolnod kell és ha harcolsz, valószínűleg akkor is a pokolra kerülsz.” Dilemma, igaz? Ez az a rész, amikor Bhagavan Krishna a Karma Jógáról szóló tanítását adta át. Azt mondta Ardzsunának, hogy harcolnia kell, ám a mód, ahogyan harcol, azon van a lényeg. Mit mondott? “Harcolj, és közben elmédet irányítsd rám.”

Tehát, amikor szolgálsz, akár segítesz valakinek, akár dolgozol, csak Rám gondolj. Így az ego nem tud felülkerekedni. Tudjátok erről szól az egész spiritualitás: óvakodni kell a büszkeségtől és az egótól.  Nagyon gyakran, akik a spirituális úton vannak, a spirituális büszkeség előjön bennük.  Azt hiszik magukról, hogy ők mindenki másnál többre valók. Ezzel gyakran találkozol a spirituális úton, mert nem hallottak arról, hogy a spirituális út része az alázat.

Tehát Bhagavan Krishna azt mondta “Ha azt hiszed magadról, hogy te vagy a cselekevő, sokhasem fogod elérni az önmegvalósítást”. Mert mi a kriya? Amikor Isteni mivoltodnak folyamatosan a tudatában vagy, igaz?  - bármit is teszel. Ez azt jelenti, hogy nem csak amikor szolgálsz, hanem bármit teszel a nap folyamán, az kriya.  Amikor tudatában vagy annak, hogy bármit, amit teszel, azt Isten teszi általad, és így a büszkeség nem fog tudni felülkerekedni benned. 

Mondjuk, teszel egy szolgálatot. Nagyon is emberi, amikor olykor azt gondolod magadban: 'Oh igen, ezt jól csináltam.' “Szwámi észre fogja venni” és így tovább. Ez természetes. De abban a pillanatban, amikor tudatosul benned, hogy ezt gondolod, nagyon fontos, hogy abban a pillanatban ne adj erőt az ilyenfajta gondolatoknak. Mert ha ezt teszed, az elme sohasem elégszik meg, mindig többet és többet akar. Ez az, amikor elkezdesz büszkén járni-kelni (Szwámi elmosolyogja magát).

Tehát légy ennek a tudatában. Észre fogod venni. Amikor büszke vagy arra, amit csinálsz, örülni fogsz, de a belső boldogságérzet nem lesz meg benned. Nem fog eltölteni téged egy belső elégedettség, mert ezt csak akkor érzed, amikor őszintén boldog vagy. És őszintén akkor vagy boldog, amikor mélyen a szívedben örömet érzel és ilyenkor nincs helye a büszkeségnek."